Ferie w Muzeum Obozów Jenieckich | Muzeum Obozów Jenieckich Żagań
660
post-template-default,single,single-post,postid-660,single-format-standard,cookies-not-set,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

Ferie w Muzeum Obozów Jenieckich

Podczas ferii wszystkie dzieci odpoczywające aktywnie w szkołach odwiedziły Muzeum Obozów Jenieckich i Centrum Tradycji Wojsk Pancernych przy ul. Żarskiej. – Bardzo nam się podobało – mówili uczestnicy półkolonii.

W czwartek (9 lutego) oba muzea odwiedziły dzieci z „piątki” w Zespole Szkół nr 2. – Ferie w szkole są bardzo fajne – mówi 12-letnia Kinga. – Praktycznie codziennie gdzieś wychodzimy i zwiedzamy różne miejsca. Muzeum jest świetne, ale najbardziej podobała mi się wizyta na policji i w straży pożarnej.

Dzieciaki były zachwycone siedzibą policji przy ul. Nowogródzkiej, po której oprowadzała je starszy sierżant Monika Broda.

W czwartek na wycieczkę na ul. Żarską zawiózł małych gości autobus MZK. W Centrum Tradycji Wojsk Pancernych powitał ich kustosz, podpułkownik rezerwy Waldemar Kotula, który oprowadził ich po multimedialnej wystawie.

Po Muzeum Obozów Jenieckich oprowadzał dyrektor Marek Łazarz, który najpierw pokazał stare zdjęcia Żagania, tuż przy wejściu. Od niego dzieci dowiedziały się, że dzisiejszy plac Wolności z budynkiem poczty przed wojną nazywał się placem Nicejskim, zaś w 1945 roku, tuz po zakończeniu II wojny światowej miasto nazywało się Żegań. – To wszystko bardzo ciekawe – powiedział nam siedmioletni Mateusz. – Najbardziej podoba mi się makieta baraków.

Półkoloniści obejrzeli muzealną ekspozycję i replikę baraku 104 i zaciekawieniem wysłuchali opowieści o Wielkiej Ucieczce.

Autor. Małgorzata Trzcionkowska – Urząd Miasta Żagań.

Przedruk: Link do artykuły.