(Polski) Żaganianin wygrał 43. Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki! | Muzeum Obozów Jenieckich Żagań
680
post-template-default,single,single-post,postid-680,single-format-standard,cookies-not-set,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

(Polski) Żaganianin wygrał 43. Cross Żagański o Puchar Wielkiej Ucieczki!

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dawid Klaybor, żołnierz z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu pokonał kilkuset doskonałych zawodników i stanął na najwyższym stopniu podium. W biegu startowali również żołnierze US Army i brytyjskiego RAF-u.

galeria foto Sztafeta oraz bieg dzieci i młodzieży.

galeria foto Bieg Główny.

Dawid Klaybor to utytułowany zawodnik z krajowej czołówki biegowej. Na swoim koncie ma ostatnio miedzy innymi pierwsze miejsce w Biegu Tropem Wilczym w jego rodzinnych Chojnicach, czy też wygraną w Biegu Wiosennym w Paku Śląskim. Jego żona Natalia jest również świetną biegaczką i aktualnie przygotowuje się do służby wojskowej w Żaganiu. – Cieszę się z dobrego wyniku, chociaż muszę powiedzieć, że nie było łatwo – powiedział nam D. Klaybor zaraz po zakończeniu crossu. – Moim głównym rywalem był Adam Draczyński z Nowosolskiej Grupy Biegowej, który bardzo ładnie pobiegł. Muszę powiedzieć, że ciągle jeszcze czuję w nogach półmaraton.

W 43. Crossie Żagańskim ( w sobotę 25 marca 2017 r.) wzięło udział ok. 900 uczestników. Wśród nich była ponad 40 osobowa grupa lotników brytyjskich z RAF-u, którzy przyjechali do Żagania głównie w celu poznania miejsca Wielkiej Ucieczki i zapoznania się z jej historią. Dołączyła też kilkudziesięcioosobowa reprezentacja amerykańskiej „Żelaznej Brygady”, która stacjonuje w mieście. Swoją drużynę wystawiła 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale wielu żołnierzy startowało również indywidualnie.

– Jestem bardzo wdzięczny wspaniałej grupie wolontariuszy, liczącej ok. 60 osób – zaznaczył Tomasz Hucał, współorganizator imprezy. – Bez nich by nam się nie udało. To ludzie, którzy sami przed Biegiem Niepodległości, czy przez Crossem Żagańskim sami dzwonią i pytają, jak mogą pomóc. Muszę powiedzieć, że co roku część z nich sama startuje w biegu, ale przychodzą nowi.

– Biegło mi się bardzo dobrze i lekko – stwierdził Wiesław Chłopek z Żagania. – W okolicach rampy kolejowej było błoto, ale ta przeszkoda nie sprawiła biegaczom większych problemów.

Po raz pierwszy wystartowała „Żagańska Grupa Biegowa”, która działa od zeszłego roku. – Na początku była nas garstka opowiada Piotr Przybyłek, szef grupy. – Teraz jest nas ok. 25 osób. Chcieliśmy stworzyć coś nowego i po swojemu.

W grupie kibicującej biegaczom spotkaliśmy 63-letniego Jerzego Warszawskiego, weterana imprez biegowych. – Tym razem nie mogłem wystartować z powodu kontuzji ścięgna Achillesa – wyznał nam. – Żałuję, ale przyszedłem kibicować i trzymać kciuki za innych.

Na zakończenie biegu najlepsi zostali uhonorowani medalami i statuetkami, które wręczali dyrektor Zbigniew Białkowski, szef Departamentu Infrastruktury i Oświaty w magistracie oraz Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy.

W nowej konkurencji, jaką była sztafeta, bezkonkurencyjni byli żołnierze RAF. Ich drużyny zajęły pierwsze i drugie miejsce. Na trzecim uplasowali się zawodnicy z Żar.

W biegu otwartym mężczyzn wygrał Dawid Klaybor z Żagania, drugi był Adam Draczyński z Nowej Soli, trzeci Paweł Bigus z Gościeszowic. W biegu open kobiet najlepsza była Patrycja Talar z Poznania, druga Barbara Pochranowicz z Myśliborza, trzecia Ewelina Krawiec ze Zgorzelca.

Pełne wyniki 43. Crossu Żagańskiego o Puchar Wielkiej Ucieczki tutaj.

Źródło: https://urzadmiasta.zagan.pl/