(Polski) Uczciliśmy pamięć bohaterów | Muzeum Obozów Jenieckich Żagań
683
post-template-default,single,single-post,postid-683,single-format-standard,cookies-not-set,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,transparent_content,columns-4,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1,vc_responsive

(Polski) Uczciliśmy pamięć bohaterów

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Jestem dumny, że możemy czerpać inspirację z Wielkiej Ucieczki i ogromnego pragnienia wolności, którzy pokazali jeńcy – powiedział burmistrz Daniel Marchewka podczas uroczystych obchodów 73. rocznicy Wielkiej Ucieczki.

W piątek (24 marca) pod pomnikiem jeńców przy Muzeum Obozów Jenieckich zebrali się brytyjscy żołnierze z RAF, Amerykanie z „Żelaznej Brygady” stacjonującej w Żaganiu, lotnicy z Inspektoratu Sił Powietrznych, a także żołnierze z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, przedstawiciele samorządu, szkół oraz mieszkańcy miasta. Jednym z najważniejszych gości był 93-letni generał Charles Clark, prezes stowarzyszenia byłych jeńców wojennych RAF-u, były jeniec żagańskich obozów i uczestnik Długiego Marszu, czyli morderczej ewakuacji do Sprembergu. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być w Żaganiu i brać udział w dzisiejszej uroczystości – powiedział. – Chociaż w amerykańskim filmie Wielka Ucieczka jest przedstawiana jako inicjatywa Amerykańskich jeńców, to prawda jest taka, że owszem, Amerykanie nam pomagali, ale głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli Brytyjczycy.

Generał podzielił się ze wszystkimi wzruszającą historią. Otóż odnaleziono w Niemczech, w okolicach Stuttgartu samolot w którym rozbił się  70 lat temu. Zginęło w nim trzech lotników. Zostali oni upamiętnieni przez mieszkańców tego terenu.

Podczas wizyty w Żaganiu generał odwiedził również zaprzyjaźniona szkołę w Iłowej, noszącą imię Lotników Alianckich. – Generał Clark jest naszym przyjacielem i częstym gościem – stwierdziła Beata Laskowska-Trzeciak, która na uroczystość przyjechała wraz z burmistrzem Iłowej Pawłem Lichtańskim. – Bardzo się cieszymy, bo podczas wizyt rozpoznaje już naszych pracowników i jest bardzo serdeczny.

Generał odczytał też wiersz, który napisał australijski żołnierz, przebywający w niewoli japońskiej, pod tytułem „Działa pokoju”.

– To dla nas bardzo ważne, że możemy wspólnie z kolegami z Polski i Wielkiej Brytanii stać dzisiaj podczas  tak ważnej uroczystości – zaznacza kapitan Scott Walters ze sztabu amerykańskiej „Żelaznej Brygady”. – To dla nas żywa lekcja historii. Możemy się zapoznać z losami bohaterów bliskich naszym narodom.

Uroczystość poprowadził  Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich. Melodię „Śpij kolego” odegrali trębacze z żagańskiej orkiestry wojskowej oraz RAF.

Przypomnijmy, że  historia Wielkiej Ucieczki ze Stalagu stała się głośna dzięki książce, którą napisał jeden z jej uczestników – Paul Brickhill. Była ona podstawą scenariusza hollywoodzkiego filmu „Wielka ucieczka” w reżyserii Johna Sturgesa. W filmie wystąpili między innymi James Garner, Steve McQueen i Charles Bronson.